Vypestujte si zdravé sladidlo: stévia z kvetináča namiesto cukru
V poslednom období sa veľa hovorí o škodlivosti cukru na ľudský organizmus, a tak ľudia hľadajú jeho zdravšiu náhradu, ktorou by dosiahli rovnaký výsledok, ale bez negatívnych účinkov. Doposiaľ najznámejší a najrozšírenejší je včelí med, ale ten odborníci radia skôr k prírodným medecínam, ktoré nie je vhodné užívať vo veľkých množstvách.
Na umelé sladidlá zabudnite
Donedávna bolo bežné používať aj umelé sladidlá, no posledné vyjadrenia o zdravotných rizikách hovoria o tom, že najmenej negatív na organizmus človeka má stévia. Ide o rastlinu, ktorú nie je problém vypestovať si aj doma.
Stévia (Stevia rebaudiana)
Pôvodný domov tejto rastliny je v Paraguayi. Patrí k viacročným bylinám a sladká je celá rastlina s výnimkou koreňov. Za sladkosť je zodpovedný glykosid steviosid, ktorý bylinka obsahuje, a ktorého sladivosť je asi 300 krát vyššia ako pri sacharóze. Látka je rozpustná vo vode a má príjemne sladkú chuť. Je však veľmi dôležité dbať na nezávadnosť extraktov z nej.
Bežný spotrebiteľ si stéviu môže zaobstarať v predajniach vo práškovej forme, ako sirup alebo tablety, ale nie je problém si ju vypestovať aj v domácich podmienkach. Jedným zo spôsobov sú semienka. Vysadiť ju môžete do kvetináča. Obľubuje teplo, slnko a vlhko, ale v jarnom období, keď ju prvýkrát vyložíte na slnko, treba to robiť pomaly, aby si zvykla a nespálili sa jej listy. Ideálne je umiestniť ju na východnú stranu buď v kvetináči alebo ak máte možnosť, tak priamo do pôdy v záhrade. Nezabudnite ju pravidelne polievať, pretože jej plytké korene majú tendenciu vysychať. Platí totiž rovnica, že čím viac vody a slnka jej doprajete, tým bujnejšia rastlina vám vyrastie.
Stévia a zima
Stévia nemá rada chlad, a tak sa stáva, že máloktorému pestovateľovi sa podarí ju v našich podmienkach prezimovať. Teploty pod 5°C sú pre ňu kritické, tie už nevydrží. Zo zeme v záhrade ju treba pred zimou vykopať, presadiť do kvetináča a umiestniť do miestnosti s teplotami od 5 do 10°C. Polievať ju treba s mierou. Všetky listy jej cez zimu opadnú a prezimujú len korene. Jarné rozmnožovanie je možné rozdelením trsu alebo odrezkami ešte predtým, ako ju vysadíte. Semienka sú tiež vhodné na množenie, ale zvyknú dlhšie klíčiť. Popritom treba dávať pozor na napadnutie škodcami, vysokú teplotu a vlhkosť majú rady molice.
Ak sa vám podarí dopestovať si zdravú rastlinu, tak vám nič nebráni, aby ste si ňou „osladili“ život.