Tento druh masla je považovaný za takzvané čisté maslo. Do našich končín sa dostalo z Indie, kde je využívané najme v gastronómii. Stretnúť sa sním však môžete aj v Ázijskej kuchyni. V porovnaní s našim tradičným maslom, je ghee omnoho lahodnejšie, chutnejšie a hlavne zdravšie.

máslo


V podstate ide o prepustené maslo, ktoré poznali už aj naše staré mamy. Klasické maslo vložíte do hrnca, v ktorom ho necháte pomaly rozpúšťať, počas toho odoberáte penu, ktorá vzniká na povrchu. Keď sa maslo úplne rozpustí, nechá sa chvíľku odpočinúť. Následne sa preleje cez gázu, alebo špeciálny papier. Takto získate čistú mliečnu bielkovinu, teda ghee maslo.

Zdravšia alternatíva

Takéto maslo obsahuje iba nasýtené mastné kyseliny, preto je vhodné pre tých, ktorí trpia na vysoký cholesterol. Ďalej v ňom nájdete vitamíny C a E, sodík, vápnik, fosfor, draslík, železo i sodík. Je taktiež významným zdrojom antioxidantov a výborným prostriedkom na podporu imunitného systému. Keďže neobsahuje laktózu, je ideálnym riešením pre ľudí s intoleranciou na mliečne výrobky. Má omnoho viac kyseliny maslovej, ktorá má výrazne pozitívny vplyv na prevenciu proti nádorovým ochoreniam. Navyše je zbavené soli.

Kde ho môžete využiť

Ghee maslo má vyšší bod varu. Preto sa vám pri varení a pečení, nespáli tak rýchlo ako klasické maslo. Má taktiež veľmi príjemnú chuť, takže aj obyčajný chlieb s maslom, bude chutiť jednoducho inak. Z tohto dôvodu ho však nepoužívajte príliš veľa. Jedlo by mohlo totiž nabrať príliš výraznú arómu. Ak obľubujete indickú, či Ázijskú kuchyňu, toto maslo by u vás určite nemalo chýbať, pretože je základom mnohých receptov.


domácí máslo

Okrem gastronómie, ho môžete využiť i pri starostlivosti o telo. Ak ho nanesiete na drobné kožné poranenia, alebo popáleniny, zahoja sa rýchlejšie. Môžete ho používať aj ako náhradu telového krému. Má totiž výborné hydratačné účinky.